Araç Neden Çekişten Düşer

24/12/2019
by Furkan Baysal

Yolda giderken anlık bir hissiyat belirtmese de tepelik alana çıkışta araç kendini ele verir. Oluşan arıza eğer teknik sebeplerden kaynaklanmıyorsa bu hemen anlaşılmaktadır. Hem sürücüden kaynaklanan sorunlar hem de teknik sorunlar bulunmaktadır.

Araç Sürücüsünden Kaynaklanan Sebepler

Öncelikle ilk sırada yer alan yakıt farklılığıdır. Eğer yakıtı her zaman aldığınız yerden alınmıyorsa fiyatı uygun diye başka yerden alındıysa en büyük zarar verilmiş olur. Yakıt markaları farklı değerlere sahiptir. Bazı yakıt istasyonları hileli yakıt satmaktadır. Buda çekişten düşmesinin bir sebebidir. Motor yağının sürekli değiştirilmesi gerekir. Bu sürücüye bağlı bir sebeptir. Çekişten düşmeyi buda büyük oranda etkilemektedir.

Teknik Hatadan Kaynaklanan Sebepler

Teknik sorunlar araba için kalıcı sorundur. Birçok sorunun çıkmasına kazalara kazalarla beraber ölümlere sebep olmaktadır. Teknik problemden kaynaklanan nedenlerin başında debriyaj problemi yer almaktadır. Eğer yokuş yukarı çıkarken gösterge sabit ise ya da gösterge birden yükselmeye başlıyorsa debriyaj sorunu var demektir. Çekiş problemi ateşleme sisteminden kaynaklanmaktadır.

Örneğin, buji kablolarında bir sorun olması çekişten düşmeye sebep olmaktadır. Arızalı enjektör, lastik hava basınçlarının yüksek veya düşük olması, baskı balatadaki bitiş susturucunun tıkalı olması, bilyelerin eskimesi büyük sorunlara yol açabilir.

Seyir halindeyken eğer bir sorunun olduğu fark edilirse durup sorunun nereden kaynaklandığının bulunması gerekir. Aksi takdirde sonucu kaza ve ölümler gibi ağır olabilir. Yağ filtresini sibob ayarlarını benzin filtresini bujilerini düzenli bir şekilde bakım yaptırmak gerekir. Eğer ekdiksiyon bobinin akımı fazla ise platin yanar. Beyne giden sıcak su tam ısınmazsa çekişten düşer. Lpg'deki takımlar kaliteli değil ise buda çekişi etkiler Karbüratörün kapalı olmasıda etkilemektedir. Lpg'nin performans sorunu yaşamasını mikserde etkiler. Motorun beynine gaz gitmiyorsa şamandırada sorun var demektir.

Dizellerde Çekiş Düşmesi

Düşük yakıt hızlı performans dizel arabalarda bulunur. Yüksek verim alınması en yüksek seviyeye çıkması ile yakıt tüketimi azalmaktadır. Bu yüzden dizeller daha çok tercih edilir. Dizellerin çekişten düşmesinin en önemli nedeni motor bakımının yapılmamasından kaynaklanır. Sorun motorda ise bunu anlamak çok basittir. Dizellerde motor sesi yüksek çıktığı için bir sorun olduğu zaman ses uğultu şeklinde çıkar. Hava akımında bozulmalar meydana geldiğinde çekişten düştü demektir. Katalik çevirisi arızası, hava sensörü kirlenmesi, vakum sızdırması gibi nedenler de güç kaybına sebebiyet vermektedir. Çok fazla yükte performansın düşmesine sebep olur. Performansını arttırmak için ise dijital aletlerle gaz tepkimesi ayarlanırsa, yazılım formatlanırsa performans artırılabilir. Çekişten düşmemesi, performansın daha iyi olması, kontrollerin düzenli aralıklarla yapılması sorunsuz bir yolculuk için gereklidir.

Comments

No posts found

Write a review